Rozwód…i właściwie co dalej?
Najczęstszą formą zakończenia małżeństwa jest rozwód. Czemu najczęstszą a nie jedyną? A to dlatego, że zdarza się, iż małżonkowie przez lata po rozstaniu żyją w separacji faktycznej bądź prawnej, nie decydując się na „oficjalne” zakończenie związku, zazwyczaj z obawy czy z lęku przed nieznanym.
Nie mam najmniejszych wątpliwości, że rozwód jest bardzo trudnym momentem w życiu moich klientów. Wszystko co dotychczas było dla Ciebie ważne w jakimś stopniu bezpowrotnie się zmienia, musimy przeplanować nasze dotychczasowe życie i dostosować je do „nowej” rzeczywistości. Zdarzyć się może, że w związku z rozwodem stracisz przyjaciół, bądź też poznasz tych prawdziwych, którzy pozostaną z tobą do końca. Może ulec zmianie twoje miejsce zamieszkania, praca, czy pomniejszy się twój majątek. Jeśli masz małoletnie dzieci z pewnością będziesz opiekę nad nimi dzielił z byłym współmałżonkiem. Niestety nie mam złudzeń, rozwód zmieni Ciebie, Twoje życie i rodzinę.
Zadajesz sobie pewnie pytanie, jak mam poradzić sobie z tym wszystkim sam, skąd wziąć siłę do walki o swoje prawa, jak w nerwach i stresie ocenić trzeźwo sytuację?
Po to właśnie jest adwokat, winien być on twoim przyjacielem, wsparciem i sprzymierzeńcem w batalii sądowej. W czasie pierwszego spotkania ze mną, dowiesz się czego możesz się spodziewać w trakcie procesu – poznasz różne scenariusze Twojej sprawy jak, również taktykę, którą właśnie Tobie rekomenduję. Ustalimy Twoje priorytety, o co warto walczyć, a co zaś warto odpuścić w szczególności, gdy kwestie te mają charakter tylko honorowy i nic nie tak naprawdę nie wniosą w Twoje życie. Pomogę Ci upewnić się, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład małżeństwa – jest to wymagane, aby uzyskać rozwód.
Warto wiedzieć, że w wyroku rozwodowym znajdzie się rozstrzygnięcie o rozwiązaniu Twojego małżeństwa, przy czym na wniosek Twój bądź małżonka Sąd będzie ustał kogo obciążyć winą za jego rozpad. Czyli innymi słowy rozwód zostanie orzeczony z winy jednego z małżonków, z winy obojga małżonków lub bez orzekania o winie. Istotną częścią wyroku jest również kwestia władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania wspólnych małoletnich dzieci, alimenty, przy czym alimenty na małżonka Sąd rozpatruje wyłącznie na jego wniosek.
Pamiętaj, że wyrok który zapadanie w sprawie rozwodowej wpłynie na Twoje przyszłe życie i będzie poniekąd jego integralną częścią. W drodze przykładu wywalczone alimenty na Ciebie i dzieci oraz korzystny podział majątku wspólnego dadzą Ci spokojny byt na dalsze lata po rozstaniu. Uzyskanie zaś szerokich kontaktów z dziećmi zapewni Ci stabilną i niezakłóconą opiekę nad nimi.
Prowadząc sprawę rozwodową zawsze trzeba mieć plan a wraz z nim tzw. „warianty poboczne”, często nazywam je po prostu awaryjne, tak aby uniknąć zaskoczenia, gdy coś pójdzie nie po naszej myśli. Planując należy rozważyć, jakie wnioski dowodowe chcemy przeprowadzić, zatem kto będzie naszym świadkiem, jaki dokument się przyda, co natomiast może okazać się zbędne w procesie.
W sprawach rozwodowych moim celem jest jak najszybsze przebrnięcie przez proces i uzyskanie korzystnego wyroku.
Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie przeze mnie sprawy – zajmę się wszystkim od początku, do końca. Czyli tak właściwie czym? Na prowadzenie sprawy składa się:
- Szeroko rozumiane doradztwo – udzielę odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania na każdym etapie sprawy,
- Napiszę pozew o rozwód/odpowiedź na pozew,
- Odpowiem na wszelkie zobowiązania sądowe i inne pisma, jeśli takie pojawią się w trakcie sprawy,
- Napiszę dodatkowe pisma z wnioskami dowodowymi lub we wszelkich innych sprawach, jeśli sprawa będzie tego wymagać,
- Wyślę i odbiorę korespondencję pocztową,
- Oczywiście na czas trwania procesu będę z Tobą w stałym kontakcie telefonicznym/mailowym/WhatsApp.
Pamiętaj w sprawie rozwodowej Ty jesteś najważniejszy, dlatego właśnie na Tobie winien skupić uwagę Twój adwokat.
1. W jaki sposób uzyskać rozwód?
2. Czy wybrać rozwód z orzekaniem o winie, czy bez orzekania o winie?
3. Jakie inne sprawy związane są z rozwodem?
4. Jak przebrnąć przez całą procedurę sądową?
5. Czy mogę nie zgodzić się na rozwód?
Wiem, jak trudno znaleźć odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania. Dodatkowo, nie każdego stać na skorzystanie z profesjonalnej pomocy adwokata. Od dawna zastanawiałam się, jak w przystępny i bezkosztowy sposób pomóc wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Dlatego też, specjalnie z myślą o takich osobach, jak również po prostu tych, którzy chcieliby zagłębić się w tajniki prawa rodzinnego – przygotowałam bloga prawnego. W tym miejscu chętnie dzielę się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Będzie mi miło jak również tutaj mnie odwiedzisz!
Nigdy nie jest za późno na to, aby wyznaczyć sobie nowy cel, zacząć od nowa lub stworzyć nowe zakończenie.
Zapraszam do kontaktu – kancelaria w Warszawie
Powrót na stronę główną
Nie ma dla mnie spraw ważnych i ważniejszych.
Uważam, że każdy z moich Klientów zasługuje na szacunek oraz największe zaangażowanie w jego sprawę.